Sudjelovanje na procesiji


Procesija Za križen nije folklor, ona je autentičan i nekomercijaliziran duboki narodni iskaz odanosti tradicionalnim vrijednostima. No, osim što ima snažno vjersko značenje, procesija je vrlo atraktivna i zbog slikovitosti jer duge kolone paraju noć feralima i velikim svijećama. Iza križonoše i pratnje idu pjevači pjevajući stare crkvene napjeve te ostali puk.

Kako sudjelovati u procesiji?

  • Za sve koji žele sudjelovati u procesiji, preporučili bi da izaberu Procesiju koju žele pratiti (Jelsa, Pitve, Vrisnik, Svirče, Vrbanj ili Vrboska), te sat vremena prije polaska procesije dođu u mjesto radi gužve i parkiranja. 
  • Jako popularno je i “dočekivanje križa”, tj. izaberete župu u kojoj želite biti te ćete na ovaj način moći čuti i vidjeti svih 6 procesija koje sudjeluju u jednoj velikoj procesiji Za križen
  • Svakako bi htjeli napomenuti da se toplo obučete i obujete, ponesete nešto za jelo i piće, jer je put dug i zna biti naporno, te ovisno o vremenskim prilikama.  

Naputci za sudjelovanje u procesiji

Procesija Za križen je hodočašće vjere i odanosti, pobožno meditiranje o sebi i vlastitom odnosu s ljudima.

Za sudjelovanje je potrebno stvarati i poštivati ozračje tišine, te su svi sudionici zamoljeni da ne razgovaraju, da isključe mobitele i da budu ekološki osviješteni. Od svakog sudionika se očekuje da u procesiji bude sudionik – hodočasnik, pobožni molitelj koji diše ritmom zajednice, te svojim ponašanjem doprinosi ljepoti i svrhovitosti pobožnosti. 

Molimo Vas da prilikom sudjelovanja u procesiji poštujete običaje i ponašate se sukladno događaju. Također, nemojte smeće bacati na cestu i okolne puteve, već ih spremite u torbe i bacite u za to predviđena mjesta. 

Procesije iz kreću u isti sat iz svakog mjesta koji sudjeluje u Procesiji (Jelsa, Pitve, Vrisnik, Svirče, Vrbanj i Vrboska).

Procesija Za križen duboko je upisana u identitet i srž Hvarana. Noć procesije u svakom otočaninu – bio blizu ili negdje daleko – budi najsnažnije osjećaje, vraća sjećanja i, najvažnije, povezuje njihove korake s koracima predaka te vraća vjeru u bolje sutra. 

Život na otoku pun je radosti i tuge. Hvarani su svoje brige, sumnje, dvojbe, radosti, žalosti i svoje osobne križeve tijekom stoljeća utkali u procesiju Za križen, drevni običaj obilaska Božjih grobova u župnim crkvama središnjeg dijela otoka. Na Veliki četvrtak navečer u isti sat polaze procesije iz šest mjesta: Jelse, Pitava, Vrisnika, Svirača, Vrbanja i Vrboske, posjećuju župne crkve u svim navedenim mjestima i nekoliko usputnih kapela, bez da se igdje susretnu jer to navodno donosi nesreću, te se vraćaju u matične crkve u zoru Velikoga petka. 

Djelove otoka Hvara kojima prolazi procesija se mogu osjetiti i bilo kada. Putevi kojima prolaze procesije vrijedni su posjete u svako doba godine, a onaj tko se odluči prošetati, planinariti ili biciklirati nesumnjivo će uživati u otočnim pejzažima. Arhaična sela, visoki zvonici, trsovi u poljima, pučina, tišina – sve to čini ovu šetnju pomalo meditativnom te pomažu doživjeti ono što otok zaista jest. 

I za kraj, jedna mala na izreka s otoka Hvara: 

Tu se ne pita kada je Uskrs, već kad se GRE ZA KRIŽEN”.