Ostale procesije Velikog tjedna na otoku Hvaru
Uz tradicionalnu procesiju Za križen koja povezuje središnji dio otoka, tijekom Velikog tjedna u mjestima diljem Hvara održavaju se pučke pobožnosti procesije. Ove procesije razvile su svoje specifičnosti te se međusobno razlikuju, u nastavku ih donosimo:
Procesija “Za križen” u Svetoj Nedjelji
Pučke pasionske pobožnosti u Svetoj Nedjelji s pažnjom se njeguju. Veliku pažnju poklanja se procesiji na Veliki petak. Ova procesija, zapravo je preneseni običaj iz Svirača, mjesta čiji su satnovnici osnovali i naselili današnju Svetu Nediju, tj. Iz kruga “najpoznatije” procesije “Za križen”.
Procesija “Za križen” u Svetoj Nedjelji kreće u Veliki petak, rano ujutro, oko 4 sata iz župne crkve Sv. Spiridona se kreće do Špilje, ostataka nekadašnje augustinske crkve iznad mjesta. Iz špilje se kreće prema zaseoku Jagodna uz pjevanje pasionskih pjesama i napjeva.
Procesija župe Dol kod Starog Grada
U hvarsku sliku pasionskih procesija svakako spada i procesija u Dolu. Iz župne crkve Svete Marije u 4 sata ujutro na Veliki petak, procesija ide do crkve Svetog Nikole u Starom Gradu, nastavlja se do crkve Svetog Petra, crkve Svetog Roka, te odzvanja rivom uz odjeke jedinstvenog “Puče moj” uza zidine Hektorovićevog Tvrdalja, sve do župne crkve Svetog Stjepana. Nakon toga, slijedi povratak u Dol. U Dolskoj procesiji za razliku od svih drugih procesija, nose se osim “Velikog glavnog križa” još 4 manja križa.
U ranim jutarnjim satima Velikog petka svoj put započinju i vjernici Dola. Oni kreću do Starog Grada i natrag noseći čak pet križeva po točno određenom redoslijedu, a niti jedno raspelo ne pokrivaju crnim velom. Nekoć su i stanovnici Starog Grada išli u Dol, ali taj je običaj ukinut.
U Starom Gradu procesija se razvije obalom, a odjek jedinstvenog „Puče moj“, odzvanja uza zidine Hektorovićevog Tvrdalja, te odjekuje na drugoj strani starogradske uvale.
Procesija u Zastražišće i Poljica
Župljani u Zastražišću i Poljicima imaju procesije koje se međusobno obilaze, ali pazi se na smjer kretanja kako se putem ne bi susrele.
Na Veliki Četvrtak u Zastražišću procesija prolazi kroz sve zaseoke i kreće iz župne crkve Sv. Nikole nakon misne službe, se obično kreće oko 17h.
Procesija na Veliki Četvrtak završava povratkom kroz mjesto, samo malim dijelom glavnom cestom, ostatak sporednim putem, do župne crkve Sv. Nikole.
Poseban je doživljaj kada se uvečer zapale vatre onim putevima kojim prolazi procesija. Taj prizor je nezaboravan pogotovo uz zvuk tradicionalnih zastražiških napjeva.
Zastražiška i Pojiška procesija ni po čemu ne zaostaje za onima na središnjem dijelu otoka. Jedina razlika je u njenoj podjeljenosti na dva dana. Razlog tome je vjerojatno teža dionica puta koja se prehoda na Veliki Petak od Poljica/Zastražišća do Vele Stinive. Strmi, uski i borovim iglicama posut put ide krivudajući cik cak niz “kuk” od Vele Stinive.
Zastražišće
Na Veliki Petak u Zastražišću procesija kreće u 6h ujutro iz župne crkve Sv. Nikole i spušta se do crkvice Gospe od Karmela i nastavlja glavnom cestom do mjesta Poljica sve do crkvice Sv. Dominika. Nakon toga prolazi se kroz mjesto i spušta do župne crkve Sv. Ivana.
Od Poljica se kreće starim putem do Vele Stinive. Većim dijelom se prolazi kroz maslinike, te se dolazi u uvalu do glavne plaže na kojoj križonoša spušta donji dio križa u more i tim činom blagoslivlja i simbolično pozdravlja sve Zastražišćane koji su daleko od svog otoka i domovine. To je jedinstven običaj vezan uz zastražišku procesiju.
Nakon posjeta crkvici Sv. Ante u Veloj Stinivi pješači se do župne crkve Sv. Nikole gdje se završava uz pjesmu svih sudionika procesije.
Poljica
Procesija Za križen u Poljicima kreće u isti sat kada i Zastražiška procesija, tj. U 6 sati ujutro na Veliki petak. Iz Poljica se procesija spušta u Veliku Stinivu, gdje križonoša umoči križ u more. To je tradicija kojom se blagoslivljaju ribari. Umočeni križ unosi se u crkvicu sv. Ante , te nakon obreda procesija kreće prema Zastražišću, te sve u krug vraća u Poljica. Time završava ova procesija duga oko 13 km.
Procesija Gdinj i Bogomolje
Kopirano s internet: Na Veliki petak ujutro iz župne crkve u Bogomoljama prema Gdinju, u dužini od oko 5-6 km, krenula je bogomoljska procesija, a u isto vrijeme iz župne crkve Sv. Jurja u Gdinju prema Bogomoljama pošla je veličanstvena gdinjska procesija. Procesije se u putu ne susreću, tako što jedna od procesija, idući iz Bogomolja, skreće u zaseok Bonkovići koji pripada župi Gdinj, a nalazi se između Bogomolja i Gdinja. Jedan svećenik u Bogomoljama ispraća bogomoljsku procesiju i potom dočeka gdinjsku. A onda je ispraća i dočeka bogomoljsku iz Gdinja. Isto tako radi drugi svećenik u Gdinju: ispraća gdinjsku procesiju i dočeka bogomoljsku. A kad je isprati, dočeka gdinjsku iz Bogomolja. U procesijama se u putu, u svim procesijama, stalno pjeva i moli.